-
black_tulip
-
- Офлайн
-
Administrator
-
- Публикации: 110
-
Карма: 92
-
|
В днешните доста опасни времена, в които всекидневно се извършват обири, нарушава се правото ни да бъдем спокойни и сигурни дори у дома си, почти няма жилищен блок, където не са монтирали системи за контрол на достъп. Системите за контрол са от голяма полза особено ако живеем в голям жилищен блок, където хората почти не се познават и всеки може да влезе или излезе безпрепятствено.
В момента в търговската мрежа могат да се открият изключително много различни и разнообразни системи за контрол на достъпа, като някой от тях са снабдени с ключове, а други със специални чипове или карти, с които се контролира достъпа на лицата влизащи или излизащи от сградата.
Понеже се намираме в България обаче в последно време се наблюдава едно много интересно явление, а именно появиха се доста вандали, които едва дочакват да се монтира системата за контрол на достъпа и правят опити ( доста често успешни ) да и нанесат непоправими щети.
За да се избегне този неприятен момент има няколко начина, като един от най - сигурните за сега е да се приложи едно типично българско изобретение наречено вандалоусточив контрол на достъп.
Какво означава това и как можем да монтираме вандалоустойчив контрол на достъп?
Ако имате проблеми с вандали и вандалски прояви и ви е дошло до гуша постоянно да се обръщате към техниците, които са извършили монтажа на системата за достъп с молба да я поправят, можете да използвате познатия и изпитан метод на използване на комбинацията от дебела желязна ламарина, електрожен и някой който умее да заварява добре.
Това, което трябва да направите след като техниците монтират системата за контрол на входа на блока или кооперацията ви е да поставите кабелите, които свързват системата за достъп с компютъра в метали тръби или квадратен/правоъгълен метелен профил ( за да не могат вандалите да ги изскубнат ). Следващото действие, което трябва да предприемете е с помощта на метални профили и ламарина да подсигурите входната врата, за да предпазите ключалката от разбиване.
Разбира се, след като обезопасите входната си врата е добре да я боядисате, за да има прегледен вид и вече имате сигурен вандалоустойчив контрол на достъп, с който вандалите няма да успеят да се справят лесно.
Преди да си направим вандалоустойчив контрол на достъп са ни необходими някои неща : метална шина ( препоръчително е тя да бъде поне 5мм ), електрожен, ъглошлайф и умения за заваряване.
Все още на някой от входовете на жилищните кооперации входните врати се отварят навътре и с контрола на достъп трябва да се импровизира. Първо заваряваме 2 парчета от металната ламарина на буквата Г, за да има за какво да монтираме металната планка за магнита.
Има болт за захващане на металната планка, към вратата/металната шина, но изрично бяхме предупредени от домоуправителя, че вандалоустойчивия контрол на достъп трябва да бъде прихванат възможно най - здраво и заварихме металната планка за шината.
След това започваме с направата на защитните кутии за магнитите пак от същата метална шина. Разкрояваме по дължина и ширина и започваме да заваряваме.
След като сме заварили, шлайфаме заварките с ъглошлайф
и заваряваме металната кутия към касата на вратата.
Предварително сме свързали магнита и след това захранващият проводник поставяме в защитен квадратен метален профил 14ммХ14мм. и заваряваме за касата на входната врата. Изпробваме системата и след като се уверим, че функционира безпроблемно, започваме с довършителните работи – китване, шлайфане и боядисване. Първият етап от довършителните работи започва с полагане на полиестерен кит с нишки.
Като изсъхне шлайфаме първо с едра и после със ситна шкурка. За малките дупчици и неравности използваме другият модел автомобилен кит. Преди да боядисаме използваме шкурка със зърненост 240,
400 и накрая 600 за да сме сигурни, че като се боядиса ще изглежда добре. След като сме го изшлайфали
използваме хартиено тиксо за отсичане, за да не изцапаме при боядисване касата на вратата.
Боядисваме 2 - 3 слоя
и след като изсъхне всичко е готово.
|